18.10.2018

З чим у вас асоціюється Барселона?
Футбол? Архітектура Гауді? Славнозвісна пісня Фредді Мерк’юрі і Монтсеррат Кабальє, яка стала гімном Олімпіади? Крижані коктейлі і тепле море? Каталонська паелья?
Не всі знають, що Барселона – це не тільки все перераховане вище, а й світовий центр інновацій, місце, де неймовірні проекти smartcity стали реальністю.

З чого все починалося?
Як не парадоксально, але поштовхом для розвитку Барселони стала світова криза 2008 року, який асфальтним катком пройшовся по економіці Іспанії. Безліч підприємств було закрито, тисячі людей залишилися з боргами і без роботи. Щоб вирішити ситуацію, потрібні нестандартні рішення.
В 2011 році мером міста став Хав’єр Тріас. Він зробив ставку не на класичні шляхи розвитку, а на IT-технології. Так була розпочата програма «Розумне місто в Барселоні» («Smart City Barcelona»).
Програма включала в себе три основних напрямки:

  • встановлення датчиків і збір даних
  • обробка інформації та управління міської операційною системою
  • реалізація загального доступу до результатів аналізу даних

Спочатку далеко не все населення міста сприйняло ідею модернізації. Неодноразово жителі виступали з вимогою не витрачати бюджет на «технодурницю», а направити його на більш зрозумілі речі, наприклад, на розвиток соціальних програм або ремонти. Траплялося, що агресивні протестувальники влаштовували погроми і підпали, нападали на працівників технічних служб.
На щастя, цей період історії позаду, і тепер вже ніхто не сумнівається в ефективності «Smart City Barcelona». Адже з роками вкладені кошти окупилися значною економією ресурсів, перетворили місто на справжню вітрину науково-технічного прогресу і залучили багатомільйонні інвестиції.

Транспортна система
Першим кроком в реалізації смарт-технологій стало поліпшення транспортної інфраструктури. Всі маршрути громадського транспорту були змінені з урахуванням логістики. Тепер це фактично ідеальна сітка перпендикулярних ліній, що охоплює всі частини міста. Основним громадським транспортом стали електроавтобуси. Автобусні зупинки перетворилися в сонячні міні електростанції завдяки панелям на дахах. Отримана енергія забезпечує роботу інформаційних екранів і точок Wi-Fi.

Для популяризації електромобілів було відкрито понад 300 безкоштовних точок зарядки. Також на електротранспорт були переведені всі муніципальні служби.
У місті розташовано близько 500 точок велопроката Bicing, в будь-який з яких ви можете взяти і повернути орендований велосипед.

Барселона може похвалитися однією з кращих систем організації парковки. Стоянки для машин оснащені спеціальними датчиками, вмонтованими в асфальт, місця для мотоциклів обладнані оптичними та електромагнітними сенсорами, що дозволяють фіксувати наявність транспортного засобу на парковці. Через додаток на смартфоні водій може побачити наявність вільних місць. Оплачується парковка також онлайн.

Система збору сміття
У Барселоні не побачиш переповненого сміттєвого бака. Частина контейнерів для збору сміття з’єднана підземними трубами, по яких сміття відразу переміщається на звалище. Решта контейнерів мають датчики для відстеження рівня наповненості. Це дозволяє сміттєвозам щодня оптимізувати свій маршрут. Отримані відходи ретельно сортуються, а пар від спалювання тих відходів, що не годяться для повторної переробки, використовується в системі міського топлення.

Енергосистема та освітлення вулиць
Більшість сучасних будівель в місті оснащені панелями сонячних батарей, а готелі і спортивні центри використовують систему нагріву води за допомогою енергії сонця.
У вуличних ліхтарях використовуються бюджетні LED-лампи, а датчики руху дозволяють вмикати освітлення тільки тоді, коли на вулиці є перехожі.

Система іригації
Сенсори стежать за вологістю, опадами, рівнем води в водоймах і фонтанах. Це дозволяє автоматично регулювати систему поливу і доглядати за парками і зеленими зонами, не допускаючи перевитрати води.

Барселона – розумне місто майбутнього
Будь-які технології ніщо без людей, тому основний акцент у розвитку зроблений на навчанні населення, підвищення соціальної активності і прямому спілкуванні між жителями і міськими службами.
Наприклад, для уникнення всіляких бюрократичних процедур існують кабінети OVAC, де можна записатися на прийом, подати документи або отримати телефонну консультацію фахівця. Для людей похилого віку та інвалідів існує система Telecare з кнопкою екстреного зв’язку для виклику служби соціальної допомоги. Fabrication Laboratorion проводить курси по смарт-технологій для всіх категорій населення.
Все перераховане вище впевнено тримає Барселону в ТОПі лідерів розумних технологій.