23.11.2018

Чим більше місто і його населення, тим з більшою кількістю проблем йому доводиться зустрічатися щодня. А бажання кожного жителя мати особистий транспорт створює одну величезну проблему – трафік, з яким не кожні дороги можуть впоратися.
Відсутність достатньої кількості паркувальних місць, збільшення часу, проведеного в дорозі, висока ймовірність ДТП, зниження безпеки для пішоходів і, звичайно ж, пробки, які збільшують витрату пального і рівень забруднення навколишнього середовища. Людство покладає великі надії на смарт технології і те, як саме вони можуть вирішити і вже вирішують проблеми завантаженого трафіку.


Система ІТС: завдання та інструменти
Окрема система інноваційних розробок в моделюванні і регулюванні транспортних маршрутів отримала назву Інтелектуальна транспортна система (ІТС). Головне її завдання – надання більшої інформативності, безпеки і якісне підвищення рівня взаємодії учасників руху – пішоходів і автомобілістів. А також подальша автоматизація сценаріїв для забезпечення необхідної мобільності пересування населення, ефективного використання міської інфраструктури, поліпшення комфорту водіїв і користувачів муніципального транспорту.
Для вирішення транспортних завдань система ІТС використовує широкий вибір технологій. Для аналізу завантаженості дорожньої мережі, моделювання маршрутів і графіків пересування використовується система GPS моніторингу. Ця система допомагає збирати точні дані для подальшого вдосконалення і автоматизації транспортної системи.

Система GPS моніторингу транспорту – важливий крок до smart city без заторів
Використовуючи дані, отримані за допомогою впровадження системи GPS моніторингу, можна значно розширити портфель інструментів для smart city. Інформаційні табло з часом прибуття, функціональність маршрутів і пересадок і регулювання графіка відповідно до кількості користувачів підвищать комфорт використання громадського транспорту і з часом знизить потребу міських жителів в особистому автомобілі. Тим самим, розвантажать дорожні мережі.

У 2008 році, завдяки програмі Mobile Millennium від дослідників Каліфорнійського університету в Берклі, у водіїв вперше з’явилася можливість будувати свій маршрут з урахуванням завантаженості і заторів. Зараз цю технологію на основі даних з GPS-приймачів використовують чимало онлайн-ресурсів і мобільних додатків для великих і маленьких міст в усьому світі.

В Україні система GPS моніторингу в програмно-апаратному комплексі компанії SmartBus, контролює і відображає місце розташування транспорту і на «планшеті» водія формує підказку про необхідність прискорення або уповільнення руху в залежності від відстані до транспортних засобів, що йдуть попереду і позаду на даному маршруті.
Також, системи моніторингу разом з відеоспостереженням дозволяють впровадити програму з регулювання світлофорів, формуючи час сигналу в реальному часі, в залежності від завантаженості дороги або перехрестя. Збільшені інтервали для руху автомобілів в години пік забезпечують швидке і безпечне перетинання перехресть і економлять пальне.

«Висіння на хвості» або «дотримання дистанції»
«Притираючись» на світлофорі до попереднього автомобілю водіям здається, що так вони швидше проїдуть перехрестя. Урбаністи з Віргінії провели ряд експериментів, які довели, що скорочення відстані між автомобілями ніяк не впливає на швидкість проходження ділянки дороги, але істотно збільшує ризик зіткнень під час старту руху.
Дослідники з різних куточків світу підтверджують думку, що їзда з середньою швидкістю і дотриманням дистанції дозволяє швидше досягти місця призначення, ніж різкий розгін і гальмування до зупинки. Розуміючи це, влада Бельгії і Голландії вже більше 15 років виводять на дороги автомобілі Bloktijden, які регулюють швидкість потоку під час масових переміщень жителів на канікули або у свята.
До речі, прискорене самостійне «оформлення» ДТП онлайн, без очікування приїзду співробітників дорожньої поліції, також істотно зменшує ймовірність утворення заторів. На щастя, в Україні це не забороняється законом, а навпаки заохочується, якщо немає травмованих або загиблих, водії тверезі і не вживали наркотичних речовин, мають діючі поліси ОСЦВ, а автомобілі без причепів. Досить відкрити на мобільному телефоні сайт Європротоколу та заповнити всі необхідні пункти заявки.

Що ще можуть запропонувати нові технології для усунення заторів?
Також, рішенням заторів може стати технологія V2X. Обладнані цією технологією автомобілі зможуть спілкуватися між собою, обмінюючись інформацією 10 раз в секунду, обробляючи і реагуючи на будь-які події в рази швидше, ніж людина. Колективний круїз-контроль з такими автомобілями істотно підвищить рівень безпеки за кермом і поліпшить загальну ситуацію на дорогах.

Звичайно, багато технологій і рішення для усунення заторів зводяться до повного переходу на безпілотні автомобілі. Але поки, якісним рішенням усунення заторів залишаються – розвиток громадського транспорту, carshering, розвиток велоструктури, загальне підвищення культури водіїв та пішоходів.