07.12.2018

Населення Києва зростає на 10-15 тисяч щорічно. І місто має ставати «розумніше», щоб бути комфортніше і зручніше.
Якісні зміни в системі міського транспорту можуть вирішити кілька взаємопов’язаних проблем. Зручні маршрути і вузли пересадок, простота оплати, швидкий і комфортний транспорт неодмінно пересадять міських жителів з особистих авто на автобуси, тролейбуси, метро і трамваї. Тим самим звільнять місто від пробок, зменшать кількість ДТП і рівень забрудненості повітря. Тому використання IT технологій у транспортній системі Києва – одне з першочергових завдань «смартізаціі» міста.
І хоч Києву ще далеко до рівня світових міст-лідерів по смарт-технологіям, але все ж проведена за 2018 рік роботу не може не радувати. Які ж новинки smart city з’явилися в столиці за останній час?І хоч Києву ще далеко до рівня світових міст-лідерів по смарт-технологіям, але все ж проведена за 2018 рік робота не може не радувати. Які ж новинки smart city з’явилися в столиці за останній час?

Розумні зупинки
Перший крок для підвищення комфорту пасажирів – облаштування інформативних і безпечних місць очікування – зупинок муніципального транспорту.
На початок листопада 2018 року в місті було вже 83 зупинки з інформаційними табло, які повідомляють час прибуття тролейбусів і трамваїв. До кінця року обіцяють встановити ще 70 таких табло на різних локаціях очікування міського транспорту столиці.

Але не тільки інформація про час прибуття робить зупинки розумними. Чи не будуть зайвими і додаткові «бонуси» для жителів і гостей Києва – безкоштовний WiFi, зарядки для гаджетів, карти з маршрутами руху транспорту і схемами пересадок.

Розумний міський транспорт
Для розрахунку точного часу прибуття, оптимізації маршрутів або контролю пального автобусів або маршруток на транспорті встановлюють GPS-трекери. З їх допомогою дані про місцезнаходження транспорту в реальному часі відображаються на карті міста в мобільному додатку або на сайті. Завдяки встановленню GPS-трекерів в транспорті автоматизовано звукове оголошення назв зупинок. Для візуального оповіщення та соціальної реклами в пасажирських салонах встановлюються відеомонітори.

Зараз вже понад 1200 тролейбусів, автобусів, маршруток і трамваїв обладнані GPS-трекерами. Ще 665 GPS-трекерів встановлені на комунальну техніку, в тому числі і на снігоприбиральні машини. Завдяки цьому нововведенню міські підприємства можуть тепер оптимально будувати маршрути руху спеціальної техніки, скорочувати витрати пального, контролювати своєчасність вивезення сміття, місця і час утилізації відходів.
Також для підвищення комфорту пасажирів в транспорті встановлюються бездротові WIFI-точки доступу до мережі Інтернет. У листопаді 2018 року такий сервіс був реалізований в більш ніж 1,2 тисячі одиниць наземного транспорту і на всіх лініях метрополітену.

Електронна оплата
Слідом за введенням безконтактної оплати в метро Києва, заговорили і про введення електронного квитка для наземного транспорту столиці. Старт роботи системи був запланований на 1 листопада, але з останніх новин система поки продовжує працювати в тестовому режимі.
Для чого потрібен електронний квиток? Це можливість відмовитися від готівкового розрахунку в транспорті, для реального вивчення пасажиропотоку та поліпшення логістики, оптимізації кількості транспортних засобів на маршрутах і, звісно, для зручності використання громадського транспорту.
Як таку технологію планують вирішити в Києві? Вже зараз транспортні засоби оснащують валідаторами (встановлено більше 1000 одиниць), які і будуть виконувати функції електронних кондукторів, зчитуючи дані про оплату проїзду з карти або одноразового квитка.

Розумний транспорт столиці – що далі?
Нововведення необхідні, щоб вже в найближчому майбутньому скоротити кількість маршруток і замінити їх комфортабельними міськими автобусами і просторим електротранспортом. Всі ці важливі етапи smart-змін неможливі без використання IT-технологій, без обладнання транспорту системами моніторингу, без розумних зупинок і зручною електронної оплати.
І тільки тоді, жителі Києва залишать вдома свої автомобілі і поїдуть на роботу комфортним громадським транспортом. Столиця позбудеться від постійних тягучок на дорогах, а повітря в місті стане на порядок чистіше.