27.12.2018

«Розумні міста» – це сучасний етап процесу глобальної урбанізації, коли IT технології широко впроваджуються в усі сфери управління міським господарством.
Вони дають доступ мешканців міст до муніципальної інфраструктури, органам охорони здоров’я, енергетики, торгівлі. Підвищують роль жителів при контролі над раціональним використанням комунальної власності, екологічним моніторингом природних ресурсів, міських підприємств і транспорту. Роблять їх залученими в освітнє, культурне та спортивне життя міста. Спрощують отримання адміністративних послуг.

«Smart City» для городян – це постійне вдосконалення системи управління містом з скороченням числа бюрократичних надбудов, що в ідеалі веде до створення самоврядного суспільства, до появи міст без чиновників.

У витоків непростих перетворень
Важливою ланкою в цьому напрямку є відкриті бази інформаційних даних – Open Data. В Україні в 2015 році прийнято постанову КМ №835 «Про набори даних, які підлягають оприлюдненню в формі відкритих даних». Відповідно до нього міністерства і органів місцевого самоврядування надають інформацію з відкритим доступом на веб-сайтах та інших інформаційних ресурсах.
Компанія IT INNOVATIONS бере участь в розробці та технічному супроводі програмної платформи телематичних рішень WTM (Welcome To Monitoring), на базі якої формуються реєстри відкритих даних, виконується моніторинг транспорту. Один з реалізованих проектів – реєстри комунального транспорту, об’єктів нерухомості і земельних ресурсів успішно впроваджений під егідою міської ради міста Коростень.

Безцінне джерело благополуччя
Одне з головних досягнень від користування відкритими даними і онлайн сервісами – економія часу на оплату комунальних послуг, придбання квитків на проїзд, покупки продуктів і товарів, записи на прийом в медустановах. Нормою повсякденного життя стають безготівкові платежі. Завдяки їм економіка знаходить прозорість, а відсутність операцій з готівкою робить її безпечною.

Концепція «розумних міст» розвивається в світі по певним тенденціям. Незважаючи на індивідуальність кожного мегаполісу в них здійснюється перехід:

 • на екологічно чистий транспорт, що працює на альтернативних і поновлюваних видах пального – електриці, сонячної енергії, біогазі від переробки сміття та ін.
 • використання для розрахунків єдиної смарт-карти
 • безпілотне управління всіма видами міського транспорту і таксі
 • спільні поїздки – сервіси Uber Pool, Grabshare
 • каршерінг – короткострокову оренду автомобіля
 • електронні держ. послуги
 • доставку їжі і придбаних через інтернет товарів роботами або за допомогою підземних трубопроводів
 • отримання медичної допомоги в режимі онлайн спілкування з доктором

Велика увага приділяється громадянської активності. Мається на увазі участь в голосуваннях та прийняття рішень, пов’язаних з міськими проблемами, шляхом використання мобільних додатків.

Про що свідчить досвід першопрохідців
Проект «розумне місто» вже довів ефективність. На прикладах Сінгапура, Дубаї, Лондона, Роттердама, Токіо, Стокгольма та інших великих міст простежується:

 • зменшення на 10-15% викиду парникових газів
 • зниження рівня захворюваності та смертності
 • економія до 20 відсотків часу, необхідного щоб дістатися на роботу і повернутися з неї
 • на третину підвищення оперативності реагування відповідних служб на надзвичайні ситуації

Ці цифри якнайкраще підтверджують: обраний шлях на смартизацію абсолютно вірний. Кожен мегаполіс рухається по ньому, виходячи з персональних особливостей проблем і з урахуванням допущених в деяких проектах прорахунків.

Україну в цьому сегменті очікує ні багато, ні мало – інфраструктурна революція. Відповідно до розробленої стратегії Drive Ukraine-2030 передбачаються грандіозні зміни. Головна роль в них відводиться айті технологіям. Використовуючи цифрові сервіси, планується здійснити соціальні та економічні перетворення.
Програма «розумне місто» зовсім не фантастика чи данина модній тенденції. Її модель підказали життєві реалії і бажання людства раціонально розпоряджатися часом, жити в комфорті, пити чисту воду, харчуватися безпечними продуктами, більше займатися улюбленими справами і відпочивати. Комфортне майбутнє не за горами, і в наших силах прискорити його наступ.